عکاسان معروف جهان

عکاسان معروف جهان-

عکاسان معروف جهان

عکاسان معروف جهان

1- ژوزف نیسه‌فور نیپس Joseph Nicéphore Niépce

اولین عکاس جهان که در سال 1825 اولین عکس جهان را گرفت.

 

2- آلفرد اشتیگْلیتْس یا آلفرد استیگْلیتْس Alfred Stieglitz

آلفرد اشتیگْلیتْس یا آلفرد استیگْلیتْس از جمله عکاسان مشهور در قرن 1900 است. او با یک نقاش به نام جورجیا اوکیف ازدواج کرد و تصاویر مشهور او از شهر نیویورک از آثار هنری بینظیر اوست.

  

 

3- مارگارت بورک وایت Margaret Bourke-White

یکی دیگر از عکاسان معروف جهان مارگارت بورک وایت، عکاس خبری و عکاس مجله LIFE است. یکی از شاهکارهای او عکسی است که از گاندی قبل از ترور گرفته است .

    

 

4- رابرت کاپا Robert Capa

رابرت کاپا عکاس خبری معروف که نام حقیقی او "آندری فریدمان" است. وی در جنگ های مختلف حضور داشته و از آنها عکاسی کرده است "از جنگ داخلی اسپانیا" تا "جنگ جهانی دوم". او با عکاس نامی هنری کارتیه برسون عکاسی کرده است و آثار او برای تاریخ بسیار ارزشمند بوده است.

  

 

5- مایبریج Muybridge

ادوارد مایبریج مخترع اولین پروژکتور فیلم بخاطر اطلاعاتی که از حرکت و تصاویر متحرک داشت ابداع کننده عکاسی متحرک است. او تصاویر را به گونه ای ثبت می کرد که حرکت در آنها دیده و حس می شد. همچنین او به این وسیله کشف کرد که اسب میتواند تا فاصله 120 متری بپرد.

  

 

6- فیلیپ هالسمن Philippe Halsman

فیلیپ هالسمن عکاس معروف پرتره که از افراد مشهور مختلفی در جهان از جمله انیشتین عکاسی کرده است. سال تولد او 1940 بوده و در سال 1979 درگذشت. او و یک نقاش سورئالیست به نام سالوادور دالی به مدت 37 سال همکاری و دوستی مداوم داشتند که کتاب “سبیل دالی” را منتشر کرد. سوژه های معروف عکاسی پرتره او مریلین مونرو، وینستون چرچیل، آلفرد هیچکاک و آلبرت انیشتین بوده اند. او علاقه داشت تا عکاسی از سوژه های خود را در حالتی انجام دهد که در واقعی ترین حالت خود بودند و اغلب حواس سوژه ها را پرت می کرد تا حس شور و شوق را به تصویر بکشد.

  

 

7- ویلیام یوجین اسمیت W. Eugene Smith

ویلیام یوجین اسمیت عکاس جنگ جهانی دوم برای مجله لایف خبرنگار امریکایی بود که دلیل شهرت او به تصویر کشیدن خشونت ها در جنگ جهانی دوم بدون رعایت استانداردهای حرفه ای عکاسی بود. در اوکیناوا با عکاس دیگری به نام ارنی پایل از صحنه های جنگ عکاسی کردند. بعضی از نتیجه های عکس های او ویرانی یک بازداشتگاه، ساخته شدن بیمارستان برای یک قابله، مبارزه با بیماری، آلودگی و نژاد پرستی است.

  

 

8- دوروتیا لانگ Dorothea Lange دوروتیا لانگ

از اولین عکاسان مستند و خبری زن است که موضوع پر طرفدار عکس های او افسردگی در میان کارگران بود. علت شهرت او تصاویرش از دوره رکود بزرگ با عنوان پروژه اداره حفاظت از مزارع و تاثیرات جنگ جهانی دوم بر جامعه امریکا بود. در ژانر عکاسی پرتره آثاری از خود برجای گذاشته است که قبل از رفتن او به سمت مستند نگاری بود. تصاویر او در بسیاری از کتاب ها به چاپ رسید و در نمایشگاه ها به نمایش درآمد.

 

9- ادوارد وستون Edward Weston

ادوارد وستون عکاس پیرو سبک نگاره نمایی در سال ۱۸۸۶ در شیکاگو متولد شد. او عکاس خلاقی بود و عکس های او از منظره شکوه و زیبایی خاصی داشت. علت شهرت او فوکوس دقیق و ترکیب بندی در عکس هایش بود و سوژه هایش طبیعت، فرم های طبیعی و بدن بود. او همچنین در ژانر پرتره نیز عکاسی کرده است.

  

 

10- لوئی داگر Louis Daguerre

الوئی داگر متولد ۱۷۸۷ مخترع فرایند داگرئوتیپ در عکاسی بود. او توانست در سال ۱۸۲۲ عکسی تقریبا دائمی از اتاق تاریک ثبت کند بعضی عکس او ‌را اولین عکس میدانند لویی داگر ب عنوان یکی از پدران عکاسی تاریخ شناخته شده است.

  

 

11- جیمز ناچتوی James Nachtwey

عکاس امریکایی در ژانر عکاسی خبری هنر خود را به صورت خود آموز و تجربه عکاسان دیگر یاد گرفت. او کار خود را به عنوان عکاس روزنامه در نیومکزیکو در سال ۱۹۷۶ آغاز نمود. اولین کار او عکاسی از جنگ داخلی ایرلند شمالی طی اعتصاب غذای سازمان ارتش جمهوری خواه ایرلند در سال ۱۹۸۱ بود. او آثار ارزشمندی از جنگ ها به جا گزاشته است. شخصیت او برعکس ظاهرش آرام و دوست داشتنی بود و جنگ را همواره مشکلی برای بشر دانسته و گفته که اگر جنگ تلاشی برای انهدام بشریت باشد مقابل او می ایستد و در مقابل اگر عاقلانه به کار رود جزء قدرتمندی در کنار آن باشد.

  

 

12- جورج هارل George Hurrell

جرج هارل استاد عکاسی پرتره از ستاره های هالیوودی اوایل دهه ۳۰ تا زمان فوتش در سال ۱۹۹۲ تصویر برداری کرده است در سال ۱۹۳۰ میلادی عکسی گرفت ک موجب شهرتش شد. پرتره جان کراوفورد بازیگر زن مشهور تصویر ثبت شده توسط این عکاس است که برای پوسترهای تبلیغاتی فیلم «گناهکاران خندان» محصول ۱۹۳۱ است. این عکس پس از گرفته شدن به فردی به نام جیمز شارپ سپرده شد تا با استفاده از انداختن نور پشت بر نگاتیو و لرزاندن آن بتواند عکس را بدون فتوشاپ و امکانات حال حاضر روتوش کند.

  

 

13- لوئیس هاین Lewis Hine

لوئیس هاین متولد ۱۸۷۴ از عکاسان آمریکایی در زمینه و ژانر مستند عکس های خود را برای تغییر قوانین کار کودکان در ایالت متحده در اوایل ۱۹۰۰ گرفت. او علاوه بر عکاسی به تدریس جامعه شناسی در دانشگاه کالیفرنیا مشغول بود و از زندگی فقیران ، کارگران ، مهاجران فقیر ، کودکان کار و غیره عکاسی می کرد. او که از روش انتخابی حکومت امریکا که رفاه شرکت ها را نسبت به رفاه مردم ارجح می دانست بیزار بود ، سال ۱۹۰۸ معلمی خود را ول کرد تا تخصصی به عکاسی مستند بپردازد و وقت خود را تماماً صرف آن کند. در سال ۱۹۳۱ بزرگترین نمایشگاه آثارش را در « موزه هنر های یانکرز» به نمایش درآورد ، همچنین پس از ان در ۱۹۳۶ کتاب « مردان در کار چاپ شد » و پس از مرگش فرزند او کوریدون هاین عکس ها و نگاتویو های او را به موسسه فوتولیک اهدا کرد.

  

 

14- رابرت فرانک Robert Frank

رابرت فرانک متولد سال ۱۹۲۴ کارگردان ، مدیر فیلمبرداری و عکاس سوئیسی از تاثیر گذارترین عکاسان قرن بیستم است که در ژانر مستند سرآمد داشت. او کتاب « آمریکایی ها » را در سال ۱۹۵۸ منتشر کرد که بسیار تاثیر گزار بود و علاوه بر اینکه برخی تصورات را تغییر داد توانست بر روی عکاسان دیگر نیز تاثیر گزار باشد. شروع کار او از هفده سالگی در سال ۱۹۴۱ بود کتاب « ۴۰ عکس » او با سفر های او به شهرهای پاریس و میلان و استراسبورگ و همچنین حاصل کارهای او در سوئیس به دست آمده است. فرانک با سبک خودمانی عکاسی اش و مقابله با کلیشه ها ، به دست گرفتن کنترل تالیف عکس ، امکانی که در اختیار مدیران نشریات ، رسانه و نمایشگاه ها قرار داشته به عقاید خود عمل کرد و آثاری بر جای گذاشت که ارزشمند و الهام بخش برای عکاسان دیگر بود و هست.

  

 

15- استیو مک کوری Steve McCurry

استیو مک کوری از جمله عکاسان مشهور تاریخ و خبرنگار آمریکایی بود که برای عکسی با نام “دختر افغان”، و پوشش جغرافیای ملی در ژوئن 1985 معروف است. این عکس به نام ” شناخته شده ترین عکس” در تاریخ مجلات نامگذاری شد. مک کری دارای بسیاری از جوایز معتبر برای عکاسی از کار، ناپدید شدن فرهنگ ها و مراسم‌های باستانی است. پرتره‌های خیره کننده‌اش از مردم شش قاره، چیزی است که او را بیشتر مشهور کرده است.

  

 

16- الیوت ارویت Elliott Erwitt

الیوت ارویت ، عکاس متولد فرانسه و بزرگ شده شهر نیویورک است که برای داشتن حس شوخ طبعی و برای عکاسی از موقعیت های جسورانه و عجیب و غریب در زندگی روزمره معروف است. او علاقه زیادی به سگ‌ها دارد که این علاقه را با انتشار چهار کتاب با تصاویری از دندان نیش نشان داده است. او هنوز هم کار می‌کند و اخیراً یک رفیق شفیق را برای خود انتخاب کرده است (اندرو سولیدر معروف به “ass” با عنوان یک طناز در عکاسی معاصر)

  

 

17- رابرت ماپل‌تورپ Robert Mapplethorpe

رابرت ماپل تورپ یکی از عکاسان معروف جهان به خاطر تصاویر بحث برانگیز خود از مردان عریان معروف است، اما از لحاظ تکنیکی استادانه هستند. او برای پرتره‌های سیاه و سفید خود و عکاسی از گل‌ها مورد تحسین قرار گرفته است.

  

 

18- هارولد ادگرتون Harold Eugene Edgerton

هارولد ادگرتون ، به لحاظ فنی یک عکاس نیست، او با ساخت یک دستگاه نورپردازی از یک ابزار آزمایشگاهی با یک ابزار عکاسی که قادر به ثبت تصاویر اشیاء در حال حرکت سریع مانند یک سیب پرتاب شده و انفجار بالون است، مشهور شده است.

  

 

19- یوسف کارش Yousuf Karsh

یوسف کارش به عنوان یک ارمنی متولد شده است، اما اکنون کانادایی است. بی تردید او در میان عکاسان مشهور تاریخ، بهترین عکاس پرتره است. او نه تنها از 51 نفر از برجسته ترین افراد قرن (که در فهرست رجال سال 2000 قرار دارند) عکاسی کرده است، بلکه خود را نیز در لیست بهترین‌ها قرار داده است. پرتره وی از وینستون چرچیل، او را وارد یک موقعیت ستاره‌ای کرد و موجب عکاسی او از رهبران جهان، سلطنتی، مشاهیر هالیوود، هنرمندان، رهبران مذهبی و هر فرد مهم دیگر شد.

  

 

20- گری وینوگراند Garry Winogrand

شهرت او به خاطر عکاسی از زندگی آمریکایی در دهه 1960، به خصوص در شهر اصلی خود در نیویورک است. او بسیار پرکار بود و در سن 56 سالگی جان خود را از دست داد. بیش از 300000 تصویر و 2500 رول فیلم پردازش نشده و 6500 رول ثبت نشده بعد از مرگ وی پیدا شد. آرشیو آثار او را می‌توانید در مرکز عکاسی خلاق در توسان آریزونا پیدا کنید. آثار او برای عکاسی خیابانی، الهام بخش است و نکات بسیاری می‌توان از آنها یاد گرفت.

  

 

21- ریچارد آودون Richard Avedon

ریچارد آودون ، عکاس مد و پرتره از سال 1941 تا زمان مرگش در سال 2004 بود و آگهی در گذشت او در نیویورک تایمز به این عنوان بود: “عکس های مد و پرتره او، به سبک، زیبایی و فرهنگ آمریکا در نیم قرن گذشته کمک فراوانی کرده است.” آثار او به عنوان یک عکاس جدید، به ویژه کتاب او تحت عنوان “در غرب آمریکا” که از اموال بسیار ارزشمند من است، بسیار تاثیر گذار بوده است.

  

22- آرنولد نیومن Arnold Newman

آرنولد نیومن احتمالا اولین عکاس “پرتره‎های محیطی” است. نیومن به محیط اطراف خود رفته تا نه تنها از آنها عکس بگیرد، بلکه حس درونی فرد را نیز می سازند و شکل می‌دهند. او در طول بیش از 60 سال فعالیت حرفه ای خود، از سیاستمداران، هنرمندان، نوازندگان، بازیگران و حتی سایر عکاسان نیز عکاسی کرده است. او استاد ترکیب بندی ، نورپردازی ، انتخاب لنز و پس زمینه برای اثر بود. عکس او از آلفرد کروپ یکی از عکس‌هایش است که عناصر آن استادانه و استراتژیک برای ایجاد یک حس، کنترل شده است.

  

نویسنده رضا عباد

رضا  عباد

متولد 16 آذرماه 1363 مدیریت آموزشگاه عکاسی چیلیک مدرس رسمی سازمان فنی و حرفه ای کشور با بیش از 10 سال تجربه عکاسی و تدریس

ثبت نظر