عکاسی با نوردهی طولانی

عکاسی با نوردهی طولانی-

عکاسی با نوردهی طولانی

بسم الله الرحمن الرحیم
نوردهی طولانی در عکاسی منظره 
آیا در تلاش برای گرفتن عکس های قشنگ با نوردهی طولانی هستید؟ آیا می خواهید اصول اولیه نوردهی طولانی را بیاموزید و حتی حتی دوست دارید حرفه ای عکاسی کنید؟
تکنیک‌های نوردهی طولانی ممکن است سخت به نظر برسند، اما واقعاً اینطور نیستند. با کمی دانش در مورد آن و بعداز چند بار به دست آوردن تجربه و در این مقاله به شما کمک میکنم نتایج جذاب دریافت کنید. من در اینجا یک فرآیند ساده و گام به گام برای تصاویر با نوردهی طولانی به شما یاد میدهم. بعد از آن خواهید دید که گرفتن عکس‌های رضایت ‌بخش در اولین تلاش  ها چقدر آسان است، و دقیقاً می‌دانید که دفعه بعد که با یک فرصت عالی مواجه شدید، چه کاری انجام دهید.

مرحله 1: مطالعه آب و هوا
عکاسی با نوردهی طولانی بسته به آب و هوا ممکن است تغییر کند. اگر به عکس‌های نوردهی طولانی در سراسر این مقاله نگاه کنید، متوجه خواهید شد که من از ابرها برای ایجاد آسمانی صاف و حریر مانند و چشم‌نواز استفاده گسترده‌ای می‌کنم.

 

بنابراین، آسمان نیمه ابری اغلب برای عکاسی با نوردهی طولانی بهترین است. بهتر است از آسمان صاف سفید (یعنی ابرهای بدون بافت) اجتناب شود به طور کلی، جلوه نوردهی طولانی در این صحنه ها از بین می رود و در نهایت با یک عکس ضعیف مواجه خواهید شد.

مهمتر از همه، یک روز با آسمان بدون ابر، روز خوبی برای نوشیدن با دوستان است، نه برای قرار گرفتن در معرض طولانی مدت. بدون ابر به معنای عدم کش امدن ابر ها است، و مانند آسمان صاف و بدون بافت ابری، نوردهی طولانی در واقع کار چندانی انجام نمی دهد.


مرحله 2: از قبل از مکان بازدید کنید
در یک عکس با نوردهی طولانی، جهان کاملاً متفاوت از آنچه با چشمان خود می بینید به نظر می رسد. شما باید یک صحنه نوردهی طولانی را با ذهن خود ببینید، با تصور ظاهر ابرهای متحرک یا نیروی دریا.
 مطمئناً سرعت شاتر پایین تری برای ثبت این نوع عکس مورد نیاز است 

برای رسیدگی به این مشکل و اطمینان از بازگشت به خانه توصیه می‌کنم مکان را از قبل بررسی کنید. به هر جسم متحرکی که ممکن است با آن برخورد کنید فکر کنید، مانند ابرها، آب یا حتی پرندگان. سعی کنید نحوه حرکت آنها را در روز عکاسی با نوردهی طولانی تعیین کنید (حتی ممکن است چند عکس آزمایشی با نوردهی طولانی بگیرید).

همچنین، از یک ساعت مشخص برای تعیین محل قرار گرفتن خورشید در طول عکس نهایی خود استفاده کنید، سپس اقداماتی را برای جلوگیری از قرار دادن آن در کادر انجام دهید. چرا؟ خوب، خورشید در سراسر آسمان حرکت می کند، بنابراین اگر آن را در ترکیب خود بگنجانید، در نهایت با یک رگه روشن از نور مواجه خواهید شد که معمولاً در یک عکس نوردهی طولانی جادویی عالی به نظر نمی رسد.


مرحله 3:محل قرار گیری مناسب  دوربین از جمله سه پایه را تنظیم کنید
شما به یک دوربین نیاز دارید، و در حالی که من یک DSLR یا بدنه بدون آینه را توصیه می کنم، حتی می توانید با استفاده از یک گوشی هوشمند  
}EOS Utility  فقط برای کنون Adobe Lightroom ، Capture One Pro{
نیز از آن دور شوید. همچنین ممکن است بسته به شرایط نوری به فیلتر نیاز داشته باشید  بعداً در مورد آن بیشتر توضیح خواهیم داد.

اما شما قطعاً صد در صد به سه پایه نیاز دارید.

سه پایه دوربین شما را در طول یک نوردهی پنج ثانیه، ده ثانیه یا حتی ده دقیقه ثابت نگه می دارد. بدون سه‌پایه، بدون توجه به قدرت تثبیت‌کننده تصویر درون بدنه دوربین، در نهایت با یک عکس تار مواجه خواهید شد.

پس ریسک از دست دادن را نداشته باشید. روی یک سه پایه با کیفیت سرمایه گذاری کنید، سه پایه ای که می تواند وزن قابل توجهی را تحمل کند مخصوصاً اگر در نزدیکی ساحل عکاسی کنید

در این مرحله از فرآیند عکاسی با نوردهی طولانی، می‌خواهید دوربین خود را روی سه‌پایه نصب کنید، سپس لوازم جانبی مربوطه را تنظیم کنید، مانند نگهدارنده فیلتر (اگر می‌خواهید از فیلترهای کشویی استفاده کنید)، و شاتر از راه کنترل کنید (اگر قصد دارید از یکی استفاده کنید، اگرچه می توانید با یک برنامه عکسبرداری از راه دور در تلفن یا تایمر دوربین خود نیز از آن استفاده کنید {برای جلو گیری از حرکت کردن دوربین هنگام زدن دکمه شاتر}).


مرحله 4: ترکیب بندی کنید و فوکوس را قفل کنید
به طور کلی، شما می‌خواهید کل عکس را از پیش‌زمینه تا پس‌زمینه واضح نگه دارید، بنابراین در فاصله‌ی هایپرفوکال (حدود یک سوم مسیر به داخل صحنه) تمرکز کنید. اگر برای تعیین محل تمرکز مشکل دارید، از محاسبه گر عمق میدان مانند PhotoPills استفاده کنید.

اگر از فوکوس دستی استفاده می کنید، ادامه دهید و حلقه فوکوس لنز را دقیقاً در جایی که می خواهید تنظیم کنید. اگر از فوکوس خودکار استفاده می کنید، نقطه فوکوس خودکار فعال خود را روی سوژه اصلی قرار دهید، دکمه شاتر را تا نیمه فشار دهید تا فوکوس را درگیر کنید، سپس لنز خود را از فوکوس خودکار به دستی تغییر دهید. به این ترتیب، حتی اگر به طور تصادفی دکمه شاتر را دوباره فشار دهید، فوکوس قفل خواهد ماند.


مرحله 5: نوردهی را تنظیم کنید
اکنون زمان آن است که تنظیمات ضروری دوربین خود را انتخاب کنید. ابتدا دوربین خود را روی حالت دستی (M) یا حالت اولویت دیافراگم (A/Av) و ISO خود را روی کمترین مقدار اصلی دوربین خود (احتمالا ISO 50، ISO 100 یا ISO 200) قرار دهید.

سپس دیافراگم را روی یک مقدار مناسب برای صحنه تنظیم کنید (برای مناظر، من بین f/8 و f/11 را پیشنهاد می کنم)، سرعت شاتر را بر اساس توصیه دوربین خود انتخاب کنید و یک عکس آزمایشی بگیرید.

هیستوگرام خود را بررسی کنید تا مشخص کنید آیا نوردهی را ثابت کرده اید یا نه (به صفحه نمایش خود اعتماد نکنید، خیلی روشن است!). وقتی نوردهی صحیحی دریافت کردید، تست کامل می‌شود، بنابراین سرعت شاتر یا جبران نوردهی خود را تنظیم کنید، سپس به عکاسی ادامه دهید تا به نتیجه دلخواه برسید.

(نکته: درست است که هیچ نتیجه جهانی درستی روی هیستوگرام وجود ندارد، اما هیستوگرام هایی وجود دارند که به طور کلی نادرست هستند؛ یعنی هیستوگرام ها کاملاً به سمت راست یا چپ منحرف شده اند که به ترتیب نشان دهنده نوردهی بیش از حد یا کم نوردهی است.)

پس از موفقیت آمیز بودن یک عکس آزمایشی، سرعت شاتری را که برای آن تصویر استفاده کرده اید یادداشت کنید، سپس به مرحله بعدی بروید.


مرحله 6: فیلتر خود را اضافه کنید
اکنون فیلتر nd خود را اضافه کنید. اگر در تاریکی نزدیک عکاسی می‌کنید و نیازی به نوردهی فوق‌العاده طولانی ندارید (مثلاً با نوردهی در محدوده پنج ثانیه تا سی و یک ثانیه مشکلی ندارید)، می‌توانید بدون فیلتر عکاسی کنید، اما برای اکثر عکس های نوردهی طولانی، فیلتر ایده خوبی است.

اگر فیلتر شما بسیار قوی باشد ، نمی توانید از طریق منظره یاب یا نمای زنده ببینید. با این حال نگران نباشید - اگر تا این مرحله راهنما را دنبال کرده باشید، متوجه خواهید شد که ما قبلاً ترکیب بندی را انجام داده ایم و فکوس را تنظیم کرده ایم. ممکن است در حال عکاسی عکس را نبینید، اما همه چیز آماده است و دوربین شما همه چیز را کاملاً می بیند.
مرحله 7: به حالت Bulb بروید
 این حالت عکاسی به شما اجازه می‌دهد تا سرعت شاتری طولانی‌تر از ۳۰ ثانیه داشته باشد، پس اگر بخواهید عکاسی با نوردهی طولانی انجام دهید، احتمالا از این گزینه استفاده می کنید. بنابراین اگر دوربین شما این گزینه را دارد، توصیه می کنم از آن استفاده کنید. اگر دوربین شما حالت Bulb ندارد، یا اگر فیلترتان به خصوص تاریک نیست و یا در نور زیادی عکس می‌گیرید، ممکن است نیازی به انجام این تغییر نداشته باشید.

مرحله 8: سرعت شاتر مناسب را محاسبه کنید و عکسی با نوردهی طولانی بگیرید
در این مرحله تنها کاری که باید انجام دهید تعیین سرعت شاتر درست است که نیاز به یک محاسبه ساده دارد.

سرعت شاتری را که از عکس آزمایشی که در مرحله 5 گرفتید یادداشت کردید؟ اکنون باید سرعت شاتر را برای جبران تعداد توقف های معرفی شده توسط فیلتر تنظیم کنید.

برای مثال، اگر عکس آزمایشی شما 1/15 ثانیه بود و از فیلتر nd استفاده می‌کنید، باید سرعت شاتر را 10 استاپ کاهش دهید، برای سرعت شاتر تقریباً 60 ثانیه.

همچنین، اجازه ندهید ریاضیات شما را بترساند. در اینترنت، می توانید به راحتی جداول تبدیل و برنامه هایی را برای گوشی هوشمند خود پیدا کنید که در چند لحظه تبدیل را انجام می دهند.

بالاخره عکستو بگیر!
مرحله 9: دوباره هیستوگرام را بررسی کنید
پس از گرفتن عکس، هیستوگرام را به عنوان آخرین اقدام احتیاطی بررسی کنید.

اگر هیستوگرام جدید تقریباً برابر با هیستوگرام عکس آزمایشی باشد، شما مأموریت خود را انجام داده اید (من به شما افتخار میکنم !). اما اگر هیستوگرام جدید بیش از حد به راست یا چپ جابه‌جا شد، عکس را دوباره تکرار کنید، اما سرعت شاتر را متناسب با آن تنظیم کنید.
عکاسی با نوردهی طولانی
خوب، شما آن را دارید: یک راهنمای ساده برای عکاسی با نوردهی طولانی.

دیدید چه آسان بود ، اینطور نیست؟ حالا کوله پشتی خود را با دوربین و فیلترهای خود پر کنید و به تمرین در میدان بروید!

سوالات متداول در معرض قرار گرفتن طولانی مدت
چه زمانی باید عکاسی با نوردهی طولانی انجام داد؟
شما می توانید در هر زمان عکاسی با نوردهی طولانی را به شرط داشتن تجهیزات مناسب انجام دهید. توصیه می‌کنم عکاسی با نوردهی طولانی را در صبح زود یا اواخر شب شروع کنید. به این ترتیب، می‌توانید آنچه را که عکاسی می‌کنید ببینید، اما نور محدود اجازه می‌دهد تا نوردهی‌های طولانی‌مدت چشمگیری داشته باشید. به طور کلی، ساده ترین زمان برای عکاسی با نوردهی طولانی، هر لحظه ای است که نور محدود است.

آیا می توانید در نور روز عکس هایی با نوردهی طولانی بگیرید؟
آره! با این حال، شما به یک فیلتر nd نیاز دارید. در غیر این صورت، تصاویر با نوردهی طولانی شما خیلی روشن خواهند شد.

چرا عکس های نوردهی طولانی من سفید هستند؟
اگر عکس‌های با نوردهی طولانی شما سفید هستند، پس در حال نوردهی بیش از حد تصاویر خود هستید. برای جبران این مشکل باید سرعت شاتر را افزایش دهید، دیافراگم را باریک کنید یا ISO را رها کنید.

منظور از نوردهی طولانی در عکاسی چیست؟
نوردهی طولانی به تکنیکی اطلاق می شود که در آن شاتر را برای مدت زمان غیرمعمولی باز نگه می دارید. بنابراین به‌جای ثبت یک تصویر در کسری از ثانیه، دکمه شاتر را فعال می‌کنید و - اغلب برای چند دقیقه یا حتی ساعت‌ها - منتظر می‌مانید تا نوردهی به پایان برسد!


 

نویسنده رضا عباد

رضا  عباد

متولد 16 آذرماه 1363 مدیریت آموزشگاه عکاسی چیلیک مدرس رسمی سازمان فنی و حرفه ای کشور با بیش از 10 سال تجربه عکاسی و تدریس

ثبت نظر