عکاسی سیاه و سفید

عکاسی سیاه و سفید-

عکاسی سیاه و سفید

چرا عکاسی سیاه و سفید مهم است؟

در حرفه عکاسی، عکاسی سیاه و سفید یک هنر خاص و منحصربفرد محسوب میشود حتی بعضی معتقدند بهترین عکاسان به صورت مونوکروم (تک رنگ) عکاسی می کنند. عکاسی سیاه و سفید یک رسانه با تاریخچه طولانی و بسیار غنی است. برای نمونه به آثار جذاب و خیره کننده انسل آدامز، ادوارد وستون، یا هنری کارتیه برسون نگاه کنید. عکاسی سیاه و سفید می تواند به شما کمک کند عکاس بهتری شوید.

چگونه؟

رنگ بسیار قدرتمند است. تمایل دارد بر عکس‌ها تسلط داشته باشد ، تا جایی که مبتدیان برای دیدن سایر عناصر کلیدی مانند کنتراست، بافت، شکل، فرم و کیفیت نور تلاش می‌کنند. عکاسان باتجربه به طور غریزی این چیزها را می بینند، صرف نظر از اینکه رنگی یا سیاه و سفید کار می کنند. اما اگر تازه شروع کرده اید، ممکن است به کمک نیاز داشته باشید. سیاه و سفید رنگ را از بین می برد و به شما امکان می دهد روی سایر عناصر مهم تمرکز کنید.

به طور طبیعی، موضوعات خاصی وجود دارند که بهتر از بقیه در عکاسی سیاه و سفید  جلوه میکنند.. به ویژه، سیاه و سفید خود را به منظره ها و پرتره ها می رساند.بنابراین، اگر این اولین باری است که به صورت سیاه و سفید عکس می‌گیرید، ااین سوژه‌ها برای شروع عالی هستند.

نحوه عکاسی سیاه و سفید قبل از عکاسی دیجیتال، تنها راه کار سیاه و سفید استفاده از فیلم سیاه و سفید بود. اما این روزها شما دو گزینه دارید:

1. می‌توانید در لایت‌روم، فتوشاپ یا برنامه‌های دیگر پس از پردازش، رنگی عکس بگیرید و عکس‌هایتان را به سیاه و سفید تبدیل کنید.

2. می توانید دوربین خود را به حالت تک رنگ تغییر دهید.

من به شدت توصیه می کنم گزینه دوم را انتخاب کنید، و دلیل آن این است: با عکاسی سیاه و سفید از همان ابتدا، پیش نمایش سیاه و سفید را در LCD دوربین خود دریافت خواهید کرد. همچنین می توانید از طریق حالت Live View دوربین سیاه و سفید را مشاهده کنید. و اگر از دوربین بدون آینه استفاده می‌کنید، می‌توانید از منظره‌یاب سیاه و سفید نگاه کنید.

- بنابراین قبل از فشار دادن دکمه شاتر، دقیقاً بدانید رنگ‌های مختلف چگونه تبدیل می‌شوند. (اگر مطمئن نیستید که چگونه دوربین خود را به سیاه و سفید تغییر دهید، دفترچه راهنمای دوربین خود را بررسی کنید. نگران نباشید، کار سختی نیست)

آخرین توصیه در اینجا: با فرمت RAW عکس بگیرید، نه JPEG یا با فرمت RAW+JPEG عکس بگیرید، که هر بار که دکمه شاتر را فشار می‌دهید، یک فایل در هر قالب به شما می‌دهد RAW اساسا به شما بیمه می دهد. اگر که عکس سیاه و سفید خود را دوست ندارید، فایل های RAW می توانند با کلیک ماوس به رنگی برگردند. و همچنین میتوانید عکس‌های خود را به طور گسترده  ویرایش کنید، RAW انعطاف‌پذیری زیادی به شما می‌دهد. با این حال، اگر در عکاسی تازه کار هستید، می‌دانم که ممکن است بخواهید منحصراً در JPEG کار کنید، و این اشکالی ندارد. اما  بدانید که در اینده ای نچندان دور می خواهید کیفیت را به RAW تغییر دهید (زیرا در دراز مدت کیفیت تصویر بهتری ارائه می دهد).

نویسنده رضا عباد

رضا  عباد

متولد 16 آذرماه 1363 مدیریت آموزشگاه عکاسی چیلیک مدرس رسمی سازمان فنی و حرفه ای کشور با بیش از 10 سال تجربه عکاسی و تدریس

ثبت نظر