مقایسه لایت روم و فتوشاپ

مقایسه لایت روم و فتوشاپ-

مقایسه لایت روم و فتوشاپ

فتوشاپ و لایتروم دو تا از بهترین نرم افزارهای ویرایش عکس است و علاقه مندان به این رشته باید به آن مسلط باشند.

در اینجا این دو نرم افزار را با هم مقایسه میکنیم :

هر دو این نرم افزارها برای ویرایش عکس بکار میروند. اما برنامه فتوشاپ برای پروژه های دیگری مانند تصویر سازی ، صفحه آرایی ، ویرایش ویدئو ، انیمیشن و غیره نیز بکار میرود. این دو نرم افزار امکان استفاده از فیلترهای حرفه ای ، ویرایش ساده عکس ، تنظیمات نور و رنگ عکس پیشرفته ، افکت های سیاه و سفید و دیگر ابزارهای مورد نیاز هرعکاس را برای ما فراهم می‌سازد . همچنین به وسیله آنها میتوان از فایل های متفاوتی مانند PNG , TIFF ,RAW و غیره استفاده کرد و کار با آنها را فرا گرفت. اولین برنامه ارائه شده فتوشاپ بود ک در سال ۱۹۹۰ به جهان معرفی شد و بعد از آن لایتروم در سال ۲۰۰۷ وارد بازار شد .

تفاوت ها :

ادیت عکس بدون تخریب : به صورت ساده ویرایش عکس در لایتروم بر روی فایل اصلی عکس انجام نمیشود به همین خاطر در عکس اصلی تغییری ایجاد نمیشود و از تخریب شدن آن جلوگیری میشود به همین خاطر میتوان با خیال راحت هر تغییری را بر روی عکس اعمال کرد در حالی که در فتوشاپ ادیت بر روی عکس اصلی انجام میشود و برای جلوگیری از تخریب عکس باید از آن کپی گرفت و یا با اسم دیگری عکس ویرایش شده را استخراج کرد. باید توجه داشت که برای داشتن عکس ادیت شده در نرم افزار لایتروم باید پس از ویرایش از عکس خروجی بگیرید به وسیله (( Export )) کردن ، بعد از انجام اینکار ادیت بر روی عکس اصلی اعمال میشود و یک فایل جدید یا کپی ساخته میشود.

تعداد : در لایتروم بخاطر اینکه ادیت عکس بر روی فایل اصلی انجام نمیشود امکان ادیت چند باره بر روی یک عکس وجود دارد. در فتوشاپ برای اینکار نیازمند به کپی گرفتن چند باره از عکس داریم.

حجم : با توجه به موضوعاتی که در بالا به آن اشاره کردیم و فرمت فایل ویرایش شده در فتوشاپ متوجه میشویم که عکس های ادیت شده در این نرم افزار حجم بیشتری را از حافظه پر می‌کنند. عکس ها در لایتروم ب صورت Catalog ذخیره میشود که کم حجم تر است و معمولا تعداد زیادی از آن تنها چند صد مگابایت حافظه را پر میکند.

 

قدرت : ادیت عکس در فتوشاپ صرف وقت و زمان بیشتری را نیازمند است و ادیت به وسیله ایجاد لایه های مختلف انجام میشود ولی حرفه ای تر است و قدرت بیشتری دارد همچنین میتوان عملکرد های بسیار بزرگ را بر روی عکس به وسیله ان انجام داد. برعکس آن در لایتروم امکان انجام تغییرات بزرگ وجود ندارد به عنوان مثال نمیتوان جزئیات کوچک در عکس را انتخاب جدا سازی یا ترکیب نمود و معمولا تغییرات در لایتروم به صورت کلی انجام میشود یا بعضی از امکانات ان که مانند فتوشاپ است قدرت فتوشاپ را ندارد.

 

سرعت : لایتروم در انجام ویرایش بر روی چندین عکس سریع تر است و مانند فتوشاپ نیاز به ایجاد چندین لایه نیست . همچنین به طور همزمان میتواند یک تغییرات را بر روی چندین عکس انجام دهد. در حالی که مراحل و روند کار در فتوشاپ پیچیده تر است و زمان بیشتری میخواهد.

 

ویرایش چند مرحله ای و ساده : به عنوان مثال برای تیره کردن گوشه های عکس ، تغییر کنتراست و یا میزان تیرگی لایه به صورت جدا هر کدام از تغییرات را در فتوشاپ بر روی عکس اعمال میکنیم که مجموعه این تغییرات عکس ویرایش شده ما را می‌سازند. اگر بخواهیم این تغییرات را در لایتروم بر روی عکس ارائه کنیم میتوانیم آن را با انجام تغییرات کوچک و یا حتی فقط با یک کلیک انجام دهیم.

روند کار : در لایتروم میتوانید همه روند کار از وارد کردن عکس ها از کارت حافظه تا مرتب سازی ، ادیت ، save کردن عکس و انتشار تا چاپ را آسان تر و سریع تر انجام دهید . همچنین میتوانید چندین کاتالوگ را به صورت کتاب عکس و یا اسلایدشو داشته باشید در حالی که فتوشاپ این امکان را به ما نمیدهد و علاوه بر حجم زیاد باید اینکار را با مرتب سازی فولدر و فایل ها خارج از فتوشاپ انجام دهیم.

 

دلیل این تفاوت ها چیست ؟

قدرت فتوشاپ و سرعت لایتروم دو خصوصیت مهم این دو نرم افزار است ک هر هنرمند یا هر فرد عادی نسبت ب نیاز خود یکی از این دو را انتخاب میکند. وقتی میگوییم هر فرد نسبت ب نیاز خود از آن استفاده میکند یعنی عکاسی که ژانر عکاسی ان به گونه ای است که باید تعداد زیادی عکس را ویرایش کند به لایتروم نیاز دارد و یا فردی که به قدرت ویرایش فتوشاپ نیاز دارد و تعداد عکس های آن کمتر است فتوشاپ را انتخاب میکند. در نتیجه نمیتوان گفت فتوشاپ بهتر است یا لایتروم! بلکه نسبت به نیاز و روند کارمان میتوانیم یکی از این دو یا هر دو را برای کار انتخاب کنیم و بهتر است کار‌ با هردوی آنها را یاد بگیریم.

 

نویسنده رضا عباد

رضا عباد

متولد 16 آذرماه 1363 مدیریت آموزشگاه عکاسی چیلیک مدرس رسمی سازمان فنی و حرفه ای کشور با بیش از 10 سال تجربه عکاسی و تدریس

نظرات

 • فاطیما
  فاطیما
  سال قبل

  ممنون از سایت خوبتون مطالبش خیلی مفیده و به زبان ساده هم گفته شده

 • Brayden Knowles
  Brayden Knowles
  ماه قبل

  Do you need funds to boost your business? We will provide loans and amplify growth and supercharge returns on your business.

  Now you have the Opportunity to Obtain Financing for your Businesses and Projects free from stress and any burden of repayment as our primary interest lies in fostering the growth of your business and projects, enabling you to achieve your desired business goals and dreams.

  Take advantage of our fast Financing offer and get funding for your business and projects in days, with ample time to repayment, giving you ample time to grow and reach your business goals.

  We are a registered and reputable HK company with international accreditation.

  Please reply to: customersupport@capitalfund-hk.com
  or
  Get in touch with us at: +852 3008 8373


  Unsubscribe here if you don't want to get these great offers: https://form.jotform.com/241311404065442
  805 Lauzon Parkway, Corning, New York, US, N8m 2c7

 • Rhoda Prerauer
  Rhoda Prerauer
  4 روز قبل

  Just like you've received this message:

  Connect with countless people with your message for just $9. Our service will submit your message via millions website contact forms, making sure inbox delivery. Produce sales leads, site visits, purchasers, and brand awareness, enhancing your brand awareness.

  Check out https://bit.ly/cformmarketing  Unsubscribe here if you don't want to get these awesome offers: https://bynd.li/unsubscribe
  Ruster Strasse 31, Pading, UPPER AUSTRIA, Austria, 4891

ثبت نظر