نکات عکاسی با موبایل

نکات عکاسی با موبایل-

نکات عکاسی با موبایل

چگونه مانند حرفه‌ای‌ها با موبایل عکاسی کنیم؟

امروزه گوشی‌های هوشمند مجهز به دوربین‌های باکیفیت تقریبا در دست تمام افراد دیده می‌شودعکاسی بخش مهمی از زندگی روزمره است، و در حال حاضر با وجود گوشی های تلفن همراه، عکاسی به راحتی در دسترس ما قرار دارد. در این آموزش عکاسی با موبایل چند نکته ساده را برای شما به اشتراک خواهیم گذاشت، تا بتوانید با دوربین گوشی موبایل خود عکس های جذاب و به یاد ماندنی بگیرید.

 

قبل عکاسی لنز دوربینتان را تمیز کنید

لنز دوربین شما ممکن است در طول روز در اثر تماس با دست شما و یا وسایل موجود در کیف یا جیبتان و یا حتى به دلیل گرد و غبار هوا کثیف شود. توجه داشت باشید که حتى کوچکترین اثرانگشت روی لنز می‌تواند موجب تارشدن عکس شما شود. اگر از لنز اکسترنال استفاده می‌کنید حتما قبل استفاده با دستمال و کیت مخصوص آن را تمیز کنید.

 

هنگام عکاسی با موبایل شرایط مناسب را فراهم کنید

بعد از یافتن سوژه خود بهترین زاویه دید را انتخاب و نور طبیعى را وارد تصویر خود کنید. حتما چندین عکس پشت سر هم بگیرید تا بعدا بتوانید بهترین آن‌ها را انتخاب کنید

 

فوکوس را به صورت دستی تنظیم کنید

دوربین تلفن همراه شما هم درست مانند یک دوربین واقعی، یک فناوری پیچیده است. به طور معمول زمانی که شما دوربین گوشی موبایل خود را به سمت چیزی می گیرید، در مورد این که می خواهید از چه چیزی عکس بگیرید، یک حدس هوشمندانه میزند. اگر چهره ها را تشخیص دهد، این چیزی است که انتخاب خواهد کرد.

 

از فلاش استفاده نکنید

فلاش روی دوربین گوشی موبایل شما برای گرفتن عکس ها چندان جذاب نیست، و اگر از نور طبیعی، که نور روز یا نور خورشید نیز نامیده می شود، استفاده می کنید.

 

از یک برنامه دوربین کاربردى استفاده کنید

برنامه دوربین گوشى اغلب مى‌تواند انتظارات شما را برآورده کند اما اگر به دنبال گزینه‌هاى متنوع ترى هستید، بهتر است یک برنامه مناسب در گوشى خود داشته باشید تا بتوانید از امکانات بیشترى از جمله تنظیم جداگانه‌ی فوکوس و اکسپوژر تصویر ، تنظیمات فلش و … استفاده کنید.

 

هنگام عکاسی با موبایل از سه پایه استفاده کنید

یکى از مهم‌ترین مشکلات عکاسى لرزیدن دوربین است ولى ما تا حدى می‌توانیم لرزش دست‌هایمان را کنترل کنیم. اگر می‌خواهید به نهایت کیفیت در عکس‌هایی که با دوربین موبایل ثبت می‌کنید برسید، از یک سه پایه نگهدارنده استفاده کنید.

 

زوم نکنید به سوژه نزدیک تر شوید

بهترین کار این است که تا حد امکان به سوژه نزدیک شوید، چراکه با این‌کار می‌توانید جزئیات بیشترى را ثبت و حاشیه‌هاى اضافى را از تصویر خود حذف کنید .

 

در عکاسی با موبایل دنبال تقارن بگردید

تقارن می تواند هارمونی، زیبایی و تعادل ایجاد کند. عکسی که در آن از تقارن استفاده شده، می تواند نظر بیننده را به خود جلب کند این یکی از ساده ترین و متداول ترین روش های جذاب کردن عکس است.

 

در عکاسی با موبایل از جزییات کوچک عکس بیندازید

جزئیات همیشه شگفت انگیز و وسوسه کننده هستند. با استفاده از کلوزآپ، می توانید جزئیات تصاویر خود را به نمایش بگذارید.

 

برای موفقیت در عکاسی با موبایل، بی هوا عکس بگیرید

عکس ها ثبت کنندۀ لحظات بی بازگشت و خاطرات تکرارنشدنی هستند و گاهی لازم است این تصاویر بی هوا و بی تفکر گرفته شوند تا در طبیعی ترین حالت ممکن، به واقعی تر خاطره تبدیل شوند.

 

قابلیت های تکنیکی دوربین گوشی تلفن خود را یاد بگیرید

نقاط قوت و ضعف گوشی تلفن خود را پیدا کنید. من می دانم که گوشی آیفونم برای عکاسی در شب خوب نیست. عکس های آن نویز دار و تار هستند. به همین دلیل من سعی می کنم فقط در روز از آن استفاده کنم .

 

زوایای منحصر به فرد را انتخاب کنید

بشینید و از ارتفاع پایین عکاسی کنید – این کار باعث می شود از یک پرسپکتیو منحصر به فرد به اجسام نگاه کنید.

 

قانون اعداد فرد

یک نکته دیگر برای بهبود عکاسی با موبایل، استفاده از قانون ترکیب بندی اعداد فرد یا قانون فرد ها است. این بدین معنی است که وقتی سوژه های زیادی دارید، سعی کنید از یک عدد فرد مانند ۳، ۵، ۷ و غیره استفاده کنید.

 

از حالت پانوراما استفاده کنید

گاهی شرایط خاصی پیش می‌آید که استفاده از دوربین استاندارد قادر به ادای حق مطلب در مورد صحنه‌ای که قصد عکاسی از آن را دارید نیست. برای مثال ممکن است بخواهید از یک منظره‌ی گسترده، یک دورنمای شهری یا یک ساختمان عریض عکس بگیرید ولی امکان گنجاندن کل صحنه در یک قاب وجود نداشته باشید.

 

از تکنیک های مختلف استفاده کنید

استفاده از تکنیک نقاشی با نور در عکس و..... سعی کنید خلاقانه عکاسی کنید و با تکنیک های مختلف عکس های بسیار متنوع و خلاقانه بگیرید.

 

از خطوط بهره بگیرید

خطوط می‌توانند به ابزار بسیار مفید دیگری برای ترکیب‌بندی تبدیل شوند. استفاده از خطوط راهنمای پیش‌رونده در عکس کمک می‌کند چشم بیننده را روی سوژه‌ی اصلی متمرکز کنید و آن را به شکلی عمیق‌تر به درون تصویر بکشید.

 

مراقب پس‌زمینه‌های گیج‌کننده باشید

اگر پس‌زمینه‌ی عکس شلوغ باشد ممکن است توجه بیننده را از سوژه‌ی موردنظر منحرف کند. درصورتی‌که پس‌زمینه‌ی عکس شامل رنگ‌های متضاد و گیج‌کننده‌ی زیادی بود، بهترین راه‌حل تبدیل کردن عکس به یک عکس سیاه‌وسفید است.

 

عکس‌های خود را بیش‌ازحد ویرایش نکنید

درنهایت هنگام ویرایش عکس‌ها بهتر است اشتیاق خود را نسبت به استفاده‌ی بیش‌ازحد از اپلیکیشن‌ها یا اعمال کردن افکت‌های قوی کنترل کنید. بسیاری از عکاسان تازه‌کار با این تصور که استفاده از اپلیکیشن‌های ویرایش عکس می‌تواند یک عکس بد را به عکسی خوب بدل کند مرتکب اشتباه می‌شوند

اپلیکیشن های مناسب ادیت عکاسی با موبایل

Adobe Lightroom cc

Snapseed

Adobe Photoshop Express

VSCO

PicsArt

 

نویسنده رضا عباد

رضا  عباد

متولد 16 آذرماه 1363 مدیریت آموزشگاه عکاسی چیلیک مدرس رسمی سازمان فنی و حرفه ای کشور با بیش از 10 سال تجربه عکاسی و تدریس

ثبت نظر