فراخوان ششمین جشنواره بین المللی عکس سلامت روان

فراخوان ششمین جشنواره بین المللی عکس سلامت روان-

فراخوان ششمین جشنواره بین المللی عکس سلامت روان

سلامتی محصول سه بعد انسان یعنی"سلامت جسم، سلامت روان و سلامت اجتماعی " است این ابعاد در کنار هم سلامتی و سالم زیستن را ایجاد می کنند. در این بین تامین سلامت روانی، جسمی و اجتماعی یکی از اساسی ترین اهداف نظام سلامت است چرا که سالم زیستن با کارآیی فردی و اجتماعی افراد و در کنار آن با بخش های مختلف توسعه و پیشرفت های علمی و صنعتی جامعه گره خورده است و جوامع برای پیشرفت، بهتر است که منابع زیادی را برای بهبود سلامت روان جامعه مصرف کنند.

سرعت عالم گیری ویروس کرونا و کشندگی آن به گونه ای است که تک تک افراد جامعه می بایست به روشهای پیشگیری از انتقال ویروس توجه داشته و در توقف چرخه انتقال، نقش ایفا کنند. بدلیل اهمیت موضوع و ارتباط سلامت روان در شرایط بحران، و بحران پاندمی کرونا، بخش کووید-19 نیز به بخش های جشنواره اضافه شد. 

ششمین جشنواره بین المللی عکس سلامت روان با هدف افزایش آگاهی در جامعه با استفاده از هنر عکاسان ایران و جهان توسط دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان، با حمایت دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و با همکاری کلوپ عکس فوکوس، نمایندگی فدراسیون بین المللی هنر عکاسی (فیاپ) در ایران برگزار می شود. این جشنواره، زیر نظر فدراسیون بین المللی هنر عکاسی (فیاپ) است. عکس هاي راه يافته به این جشنواره، ضمن ثبت در آرشیو FIAP  بنام عکاس، براي دريافت القاب FIAP نیز محاسبه خواهد شد.

مراحل شرکت در جشنواره:

 1. مطالعه دقیق و کامل فراخوان
 2. انتخاب عکس ها
 3. تغییر اندازه عکس ها با توجه به راهنمای تغییر سایز عکس
 4. ثبت نام در سایت جشنواره
 5. آپلود عکس ها

هزینه ثبت نام:

این جشنواره رایگان است. از آنجا که دانشگاه علوم پزشکی زنجان تمامی هزینه های جشنواره را پوشش می دهد، نیازی به پرداخت هزینه ثبت نام نیست.

موضوعات:

جشنواره در سه بخش برگزار مي شود:

 1. موضوع آزاد
 2. موضوع سلامت روان
 3. کووید-19
 • در هر بخش می توان چهار عکس (درمجموع 12 عکس برای 3 بخش) ارسال کرد. هر عکس را تنها در یک بخش می توان شرکت داد. نسخه های رنگی و تک رنگ از یک عکس می بایست یک عنوان یکسان داشته باشند و نمی توانند همزمان در بخشهای مختلف این جشنواره شرکت داده شوند. عکس ها باید طبق تعاریف تعاریف فیاپ و جشنواره،که در انتهای فراخوان آمده، باشند.

تقویم جشنواره:

 • آغاز ثبت نام و دریافت عکس ها: 11 مهر 1399، همزمان با روز جهانی بهداشت روان
 • آخرین مهلت ثبت نام و دریافت عکس ها: 9 آذر 1399
 • پایان داوری: 20 دی 1399
 • اعلام پذیرفته شدگان و نامزدهای جوایز: 30 دی 1399
 • نمایشگاه، اهدای جوایز و تحویل کتاب به راه یافتگان به نمایشگاه چاپی: اردیبهشت 1400

جوایز:

 • مجموعا 9 هزار یورو جوایز نقدی (حدودا 334 میلیون تومان)
 • عکس های راه یافته توسط برگزارکننده چاپ شده و به نمایش در می آیند.

جوایز بخش آزاد:

نفر اول: مدال طلای فیاپ، تندیس جشنواره و هزار و پانصد یورو (حدودا 56 میلیون تومان)

نفر دوم: تندیس جشنواره و هفتصد و پنجاه یورو (حدودا 28 میلیون تومان)

نفر سوم: تندیس جشنواره و پانصد یورو (حدودا 19 میلیون تومان)

2 تقدیر: روبان فیاپ

جوایز بخش سلامت روان:

نفر اول: مدال طلای فیاپ، تندیس جشنواره و دو هزار یورو (حدودا 75 میلیون تومان)

نفر دوم: تندیس جشنواره و هزار و پانصد یورو (حدودا 56 میلیون تومان)

نفر سوم: تندیس جشنواره و هزار یورو (حدودا 37 میلیون تومان)

2 تقدیر: روبان فیاپ

جوایز بخش کووید-19:

نفر اول: مدال طلای فیاپ، تندیس جشنواره و هزار یورو (حدودا 37 میلیون تومان)

نفر دوم: تندیس جشنواره و پانصد یورو (حدودا 19 میلیون تومان)

نفر سوم: تندیس جشنواره و دویست و پنجاه یورو (حدودا 9 میلیون تومان)

2 تقدیر: روبان فیاپ

کتاب جشنواره به تمامی شرکت کنندگانی که عکسشان به نمایشگاه چاپی راه پیدا کند اهدا می شود. سایر شرکت کنندگان فایل PDF کتاب را دریافت خواهند کرد.

هیئت داوران:

به زودی اعلام خواهند شد.

شرایط شرکت در جشنواره:

 • سایت این جشنواره همان دبیرخانه دیجیتال فوکوس است که به چندین زبان از جمله فارسی است. در هر کشور زبان سایت بصورت خودکار بر اساس زبان آن کشور نشان داده می شود. شرکت کنندگان دوره های قبل جشنواره خیام و سایر جشنواره هایی که از دبیرخانه دیجیتال فوکوس استفاده کرده اند، با همان نام کاربری و بدون نیاز به ثبت نام دوباره، می توانند در این جشنواره شرکت کنند. همچنین با مراجعه به سایت دبیرخانه دیجیتال فوکوس به نشانی Salon.Photo می توان از نتایج خود در تمام جشنواره هایی که شرکت کرده اید آگاه شده و ایمیل نتایج خود را ارسال کنید.
 • برای جلوگیری از ثبت نام های بی هدف و تکراری، سایت به گونه ای طراحی شده که نام کاربری، کد ملی شرکت کننده باشد و نیز تا پیش از واریز هزینه ثبت نام، آپلود عکس ممکن نباشد. چون ممکن است در روزهای پایانی اختلال در شبکه بانکی وجود داشته باشد، پیش بینی لازم را انجام دهید.

ثبت نام:

 • شرکت در جشنواره برای تمام عکاسان جهان, اعم از حرفه ای و آماتور آزاد است.
 • عکس هایی که در دوره های قبل جشنواره سلامت روان پذیرفته شده اند و نیز عکس هایی که بسیار شبیه به آنها باشند، نمی توانند در دوره های بعدی جشنواره شرکت نمایند.
 • عکس های گرفته شده با موبایل، اگر کیفت لازم برای چاپ بزرگ را داشته باشند، می توان در جشنواره شرکت داد.
 • کپی رایت: عکس ها باید توسط فرایند عکاسی ثبت شده باشند. در صورتی که عکس مونتاژی از چند عکس باشد, تمام اجزای مورد استفاده در عکس باید توسط خود عکاس, عکاسی شده باشد. کلیپ آرت, تصاویر آماده و پس زمینه های آماده که در فوتوشاپ استفاده می شوند و فاقد کپی رایت هستند, نباید در عکس ها استفاده شوند.برگزارکننده مسئول استفاده غیر مجاز شرکت کنندگان از کپی رایت نمی باشند.
 • اگر فرایند ثبت نام و عکس های ارسالی مطابق شرایط فراخوان نباشد, امکان شرکت عکس ها در داوری وجود ندارد.
 • ثبت نام: ثبت نام و ارسال عکس ها باید در سایت جشنواره, به آدرسMentalHealthExhibition.ir انجام گیرد.
 • استفاده از علایم خاص مانند & * $ # و ... مجاز نیست و فقط از الفبای انگلیسی استفاده شود. در هنگام ثبت نام صفحه کلید به زبان انگلیسی باشد، سایت در مواردی که نیاز به تایپ فارسی باشد، خودکار فارسی تایپ خواهد کرد.
 • اندازه عکس ها: اندازه بزرگترین ضلع عکس 1400 پیکسل باشد. (یعنی عرض یا ارتفاع هیچ عکسی از 1400 پیکسل بیشتر نباشد) عکس ها را کوچکتر هم ارسال نکنید زیرا در داوری کوچکتر دیده می شوند و امتیاز کمتری می گیرند.Quality عکس ها را بصورتی انتخاب کنید که حجم هر عکس از 1 مگا بایت بیشتر نباشد. عکس ها باید با فرمت jpg ذخیره شوند. لطفا اندازه و حجم عکس ها را پیش از ارسال کنترل کنید, در صورتیکه عکس ها شرایط ثبت نام را نداشته باشند, در هنگام ثبت نام, آپلود نخواهند شد. می توانید راهنمای روش تغییر سایز عکس را مطالعه کنید.
 • برای چاپ عکس های منتخب در سایز نمایشگاهی، پس از پذیرش اثر با عکاس تماس گرفته خواهد شد تا فایل آن را در اندازه بزرگترین سایز عکاسی شده با دوربین ارسال کند.

نکته مهم: فایل های اصلی و سایز بزرگ که پس از داوری درخواست می شوند، باید کیفیت چاپ در اندازه 50 در 70 سانتیمتر را داشته باشند. اگر فایلی کیفیت لازم برای چاپ را نداشته باشد از نمایشگاه حذف خواهد شد و جایزه ای به آن تعلق نمی گیرد. شرکت کننده موظف است پیش از ثبت نام در جشنواره، کیفیت عکس های خود را بررسی کرده و فقط عکس هایی را برای داوری در جشنواره شرکت دهد که قابلیت چاپ در اندازه 50 در 70 سانتیمتر را داشته باشند.

 • عنوان عکس: هر عکس باید یک عنوان منحصر به فرد داشته باشد. این عنوان منحصر به فرد باید برای شرکت آن عکس یا هر عکس مشابه به آن در تمامی جشنواره های دارای مجوز PSA استفاده شود. عنوان باید 35 حرف یا کمتر باشد. در عکس ارسالی نباید عنوان عکس برای داوران قابل مشاهده باشد. و هیچ چیز در عکس نباید وجود داشته باشد که به وسیله آن اسم عکاس شناسایی شود. عناوین نباید شامل پسوندهای فایل مانند .jpg یا .jpeg (یا سایر نام های فایل های عکاسی شده با دوربین)، یا کلماتی مانند "بدون عنوان" باشد. عناوین نمی توانند فقط متشکل از اعداد باشند.
 • عنوان فایل باید عنوان عکس به انگلیسی باشد. هر عکس باید یک عنوان منحصر به فرد به زبان انگلیسی داشته باشد و این عنوان منحصر به فرد باید برای شرکت آن عکس یا هر عکس مشابه به آن در تمامی جشنواره ها استفاده شود یعنی هر عکس را در تمام جشنواره ها فقط با یک عنوان می توان شرکت داد. حتی اگر عکسی را قبلا در جشنواره ای بصورت رنگی شرکت داده اید و در جشنواره دیگری آنرا سیاه و سفید ارایه می کنید هم، نباید عنوان را تغییر دهید. حتی اگر عکس را کراپ کردید و با یک کراپ جدید ارائه می دهید هم نباید عنوان آن را تغییر دهید. عنوان باید 35 حرف یا کمتر باشد. در عکس ارسالی نباید عنوان عکس برای داوران قابل مشاهده باشد. و هیچ چیز در عکس نباید وجود داشته باشد که به وسیله آن اسم عکاس شناسایی شود. عکس را نمی توان با عنوان "بدون عنوان"،"شماره فایل دیجیتال عکاسی شده با دوربین" (مثلا DSC05121)، حروف خاص )مانند: &، $، #) یا دارای پسوندهای فایل مانند .jpg یا .jpeg و یا عنوانی که فقط شماره باشد (مثلا 123245) ارایه کرد، اینگونه عناوین، بدون عنوان محسوب شده و عکس های بدون عنوان از جشنواره حذف خواهند شد و برای دریافت القاب FIAP و PSA نیز محاسبه نمی شود. عنوان در داوری خوانده نمی شود و تنها برای شناسایی عکس است، به همین دلیل تمام عکس های خود را نامگذاری کنید. عنوان باید کوتاه باشد. عنوان های ساده برای عکس خود انتخاب کنید نه عنوان های بسیار پیچیده و عرفانی!
 • داوری: داوری عکس ها در تلویزیون LG و با استفاده از نرم افزار داوری Judgment® خواهد بود. در هر بخش، چهار عکس هر شرکت کننده در چهار دور مختلف به داوران نشان داده خواهد شد. طبق قوانین فیاپ، مدت زمانی که داوران یک عکس را می بینند با هم برابر بوده و تا پبش از مرحله انتخاب برندگان، داوران از رای یکدیگر اطلاعی ندارند. تنها در مرحله انتخاب برندگان است که داوران در مورد عکس ها با یکدیگر صحبت می کنند و رای گیری می شود. داوری بر مبنای امتیازدهی انجام می گیرد. نظر هیات داوران قطعی است و اعتراضی پذیرفته نخواهد شد.
 • نام: هیچ اطلاعاتی از قبیل عنوان عکس, نام عکاس یا کشور به داورها ارائه نمی شود. هیچ نوشته ای از قبیل عنوان عکس, نام عکاس یا کشور در داخل عکس نباید باشد. عکس هایی که در داخل آنها این قبیل اطلاعات باشد, از داوری حذف خواهند شد.
 • مطابقت با تعریف بخش: عکس های هر بخش باید مطابق تعریف جشنواره در هر بخش باشد. درصورت نیاز می بایست فایل خام و بدون ویرایش عکس جهت بررسی مطابقت با تعریف به دبیرخانه ارائه شود. عکس هایی که در چارچوب تعاریف ارائه شده نباشد از داوری حذف خواهد شد.
 • نمایشگاه: براساس فضای نمایشگاه, تعدادی از عکس ها در اندازه 50*70 سانتیمتر چاپ شده و به نمایش در می آیند.
 • اعلام نتایج: نتایج هر شرکت کننده به ایمیل وی ارسال خواهد شد. شرکت کنندگان باید در فرم ثبت نام یک ایمیل صحیح ثبت کرده و مطمئن شوند که در تنظیمات ایمیلشان, ایمیل Result@MentalHealthExhibition.ir به عنوان غیر اسپم تنظیم شده باشد.

 

نقض قوانین:

الف) فیاپ:

 • شرکت در هر جشنواره ای زیر نظر فیاپ، به این منزله است که شرکت کننده شرایط زیر را بدون استثنا و بدون حق اعتراض پذیرفته است:
 • حتی اگر عکاس عضو فیاپ هم نباشد، عکس های ارسالی عکاس می تواند توسط کمیته اخلاق فیاپ مورد بررسی قرار گیرد، تا مشخص شود که آیا مطابق قوانین و تعاریف فیاپ بوده یا خیر.
 • فیاپ مجاز به استفاده از تمامی روش ها برای بررسی های اخلاقی خود است.
 • هرگونه خودداری از همکاری با فیاپ و یا خودداری از ارسال فایل اصلی عکس (همانگونه که توسط دوربین ثبت شده و بدون دستکاری است) و یا خودداری از ارایه مدارک کافی، منجر به تحریم عکاس توسط فیاپ می شود.
 • اسامی عکاسانی که در اثر عدم پایبندی به قوانین فیاپ تحریم شده اند به شیوه های مختلف منتشر می شود تا قانون شکنی عکاس اطلاع رسانی شود.
 • مهم: در مورد عکاسی دیجیتال، فیاپ توصیه می کند که عکاسان بایستی فایل اصلی عکس همانگونه که توسط دوربین ثبت شده و بدون دستکاری است به همراه متادیتا ذخیره کنند. در موارد مغایرت با قوانین فیاپ، قادر نبودن به دسترسی به اطلاعات مهم می تواند منجر به تحریم عکاس شود.

برگزارکننده جشنواره یا فیاپ می توانند از عکاسی که عکسش مشکوک به عدم انطباق با قوانین و تعاریف فیاپ است، درخواست ارسال فایل اصلی (حاوی اطلاعات ضبط شده با دوربین و یا در صورت وجود فایل (RAW کنند. همچنین فایل اصلی یک فریم قبل و یک فرم بعد آن عکس نیز درخواست می شود. اگر عکاسی این فایل ها را ارایه نکند می تواند تحریم شود.

افرادی که سرقت هنریشان اثبات شود، بصورت مادام العمر از فعالیت های فیاپ محروم خواهند شد. (اجازه شرکت در هیچ جشنواره زیر نظر فیاپ به عنوان شرکت کننده یا داور نخواهند داشت و القاب آنها نیز پس گرفته می شود.)

 • برای سهولت در انجام تحقیقات نهایی، توصیه می شود داده های EXIF را در فایل عکس های ارسالی دست نخورده بگذارید. اگر در هر زمان، قبل، حین داوری یا بعد از داوری جشنواره، بنا به صلاحدید برگزارکننده جشنواره یا داوران تشخیص داده شود که یک یا چند عکس یک شرکت کننده ممکن است با فراخوان مطابقت نداشته باشد، از جمله عدم انطباق با تعاریف بخش ها، برگزارکنندگان جشنواره حق حذف آن عکس از نمایشگاه را داشته و هرگونه پذیرش یا جوایز کسب شده را باطل کند. در این شرایط ممکن است هزینه ثبتنام مرجوع نشود یا بشود. شرکت کننده اذعان می کند که تصمیم برگزارکنندگان جشنواره یا داوران قطعی و غیر قابل اعتراض است.

ب) جشنواره:

 • اختلاف: در صورت وجود هرگونه اختلاف در مورد انطباق با شرایط فراخوان و یا موارد مرتبط با عکس ها (مانند دریافت، پذیرش، انطباق، نتایج کسب شده در داوری و جایزه)، تصمیم برگزارکننده و داوران در مورد پذیرفتن یا رد کردن عکس ها، تصمیم نهایی است. هرگونه تخلف و نقض شرایط فراخوان حتی اگر ناشی از عدم درک صحیح فراخوان نیز باشد، می تواند به مراجع رسمی مختلف گزارش شود و نیز می تواند منجر به حذف عکس های متخلف از این جشنواره و سایر جشنواره ها شود. تصمیم گیری در مورد موارد پیش بینی نشده به عهده برگزارکننده است.
 • شرکت در جشنواره به منزله پذیرش شرایط جشنواره است و امکان انصراف به هیچ وجه وجود نخواهد داشت.
 • انطباق: اگر برگزارکننده با دلیل قانع کننده تشخیص دهد که عکسی مطابق قوانین و فراخوان جشنواره نیست، می تواند عکس را از جشنواره حذف نماید. عکس ها می بایست در چارچوب قوانین کشور باشد.
 • استفاده از عکس ها: برگزارکننده مجاز به استفاده از تمام یا بخشی از عکس های پذیرفته شده در انتشارات مربوط به جشنواره, اعم از کتاب, سایت جشنواره و سایر موارد مرتبط با جشنواره است.

تعاریف:

 • در بخش آزاد می توان عکس هایی با هر موضوع را شرکت داد. به عنوان مثال: پرتره, آیین ها, طبیعت, حیات وحش, چشم انداز, سفر, معماری, طبیعت بی جان, فوتوژورنالیسم, نجوم, خلاقه و غیره. در تمامی بخش ها استفاده از هر نوع تکنیک مجاز است, از جمله :فتومونتاژ, پانوراما, HDR و غیره.
 • تعریف عکس با موضوع سلامت روان: در پیوند با اهداف جشنواره، آثار ارسالی و موضوع اصلی عکس باید به نحوی مرتبط با حیطه سلامت روانی، اجتماعی و معنوی باشد، نظیر: شادی، ارتباطات اجتماعی، کودکان و جهان روانشاختی آنها، ارتباط موثر، درک متقابل جمعی، فرزند پروری مثبت، حمایت از زنان، سالمندان، کودکان و گروههای آسیب پذیر، پذیرش تفاوت ها، پذیرش بیماران روانپزشکی، انگ زدایی از اختلالات روانپزشکی، تاب آوری روانشناختی، مولفه های تاثیر گذار سلامت اجتماعی برسلامت روان و سایر موضوعات مرتبط با بهداشت روان باشد.
 • تعریف عکس با موضوع کووید-19: عکس هایی ارسالی می تواند در مورد تمامی موضوعات پیرامون زندگی انسان در زمان فراگیری بیماری کووید-19 باشد، از جمله: مبارزه با ویروس کرونا، رعایت مسائل بهداشتی برای پیشگیری از سرایت این ویروس، کار کردن در زمان کرونا، مراقبت های درمانی از مبتلایان به کووید-19 در خانه و یا مراکز درمانی، تولید تجهیزات مقابله با کرونا مانند ماسک و محلول های ضدعفونی، رفتارهای انفرادی یا جمعی برای مقابله با اثرات روحی و روانی کرونا بر انسان ها، تغییرات شهرها و محیط زیست در زمان قرنطینه و غیره. همچنین می توانید شرایط زندگی در قرنطینه را به تصویر بکشید، اینکه افراد در قرنطینه چگونه زمان را سپری می کردند، تفریحات و یا هر نوع تغییر در روش زندگی در قرنطینه را می توان نشان داد.
 • تعريف عکس: عکس ارسالی باید توسط خود عکاس بر روی امولسیون عکاسی (نگاتیو یا اسلاید) و یا بصورت دیجیتالی عکاسی شده باشد (به عبارت دیگر عکس باید از برخورد نور به امولسیون عکاسی (نگاتیو یا اسلاید) و یا حسگر دیجیتال بوجود آمده باشد). در تمامی بخش های این جشنواره عکس را می توان با استفاده از تکنیک های سنتی, الکترونیکی و یا تکنیک های گرافیکی کامپیوتری دستکاری کرد, اما تمام اجزا مورد استفاده باید توسط خود عکاس, عکاسی شده باشد و محتوای عکس غالب باشد. خروجی نهایی باید بر روی کاغذ عکاسی چاپ شده و یا فایل دیجیتال عکس باشد.
 • فراموش نکنید که اگر عکس شما به صورت فتومونتاژ خلق شده است، باید تمام عناصر عکس را خودتان عکاسی کرده باشید. در صورت برنده شدن فایل خام این عناصر از شما خواسته خواهد شد.

 

راه های ارتباطی و تماس:

لطفاً برای سوال و پشتیبانی با ایمیل، تلگرام، اینستاگرام، واتس آپ و سایر شبکه های اجتماعی پیام نفرستید. تنها راه ارتباطی با جشنواره، تماس تلفنی با دبیرخانه است.

 • آدرس سایتMentalHealthExhibition.ir
 • آدرس دبیرخانه تهران: خیابان شریعتی، پایین تر از پل سید خندان، کوچه موزه، پلاک 35، واحد 2، خانه هنر خیام (فوکوس)، تلفن:88518457 ، ساعات تماس 8 تا 16 روزهای شنبه تا چهارشنبه
 • آدرس دبیرخانه زنجان: زنجان، جاده گاوازنگ، دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني زنجان، معاونت بهداشت، گروه سلامت رواني، اجتماعي و اعتياد، تلفن: 02433018584

 

نویسنده رضا عباد

رضا عباد

متولد 16 آذرماه 1363 مدیریت آموزشگاه عکاسی چیلیک مدرس رسمی سازمان فنی و حرفه ای کشور با بیش از 10 سال تجربه عکاسی و تدریس

ثبت نظر